Menü Kapat

Zihinsel Rahatlama Yöntemleri

Her insan hayatta karşılaştığı problemlerle başa çıkmaya çalışır. Problemlerin yerini huzurun alması için bir takım yöntemlere başvurabilirler. Meditasyon ve yoga günümüzde stres azaltma konusunda bilinen pratikler arasındadır. Bu pratikler ruhsal ve zihinsel rahatlama sağlayarak insanların daha rahat olmalarını sağlar.

Meditasyon ve Yoga Nedir?

Meditasyon ve yoga birbirinden farklı kavramlardır. Meditasyon yoganın bir parçasıdır. Zaman ilerledikçe yoga fiziksel yönüyle ön plana çıkmıştır. Kasları çalıştıran ve yorucu yönüyle fiziksel antrenman değeri de taşımaktadır.  

Meditasyon yoganın zihni eğiten parçası olarak kabul edilir. Yoga, meditasyon türü değildir fakat içerisinde meditasyonun unsurlarını taşıyan bir uygulama dönüşür. Meditasyon ve yoga bir yaşam stilidir. Yoganın aldığı çeşitli formlar vardır. Bu formlarını seçerek yaşam stilini kurgulayabilirsiniz.

Meditasyon ve Yoganın Farkları

Meditasyon ve yoga kimileri tarafından tamamen farklı olarak iddia edilmektedir. Fakat bu iki uygulama birbirlerine karşı güçlü bir bağ taşırlar. Yoga geleneğinde meditasyon, yoga seansı sonrasında takip edilmesi gereken parçadır. Meditasyon, bilincin ve algının daha yüksek olması halidir. Çeşitli teknikler ile nefes ve zihnine odaklanmak hedeflenir. Bunun sonucunda bedene ve zekaya enerji aktarılır.

 Bunun sonucunda kendini gerçekleştirmek amaçlanır. Meditasyon zihinsel arayış içerirken, yoga fiziksel ve zihinsel egzersiz içerir. Yoga, nefes egzersizlerine öncelik verirken, meditasyon daha çok odaklanma ile ilgilenir. Bu sebeple geleneksel halinden çok farklı farkındalık meditasyonu uygulanır. Farkındalık meditasyonu ile beraber günlük yaşama adapte olmak daha kolay olur.

 Meditasyon da hiçbir hareket yapmaya gerek yoktur. Genellikle bir yerde oturarak veya uzanarak nefes veya belirli obje üzerine odaklanarak gerçekleştirilir. Meditasyonun yoga hareketleri sonrasında uygulanması daha mantıklıdır. Çünkü bedenin titreşimleriyle ilişki kurmak ve bedenle zihnin normal haline geri dönüşü sağlanır.

 Yoga ve meditasyonu net olarak ayıran fark yoganın daha çok fiziksel ve zihinsele odaklanırken, meditasyonun yalnızca zihne odaklanıyor olmasıdır. Meditasyon bedendeki enerji ve titreşimleri düzene sokar. Zihnin yanında, beden hareketleriyle zihin ve beden iletişimini de kuvvetlendirir.

 Yoga kadar yoğun olmasa da meditasyon pratikleri uygulama kısmında fiziksel bir yönde taşır. Sonuçta iki uygulama da zihinsel rahatlama sağlar. Beden ve zihnin genel olarak iyi olmasını sağlar. İnsanların yaşadıkları stres azalır ve mutluluk artar.

Meditasyon mu, Yoga mı?

Meditasyon ve yoga birbirine bağlı iki pratiktir. İnsanların anlayışına bağlı olarak tercihleri de değişkenlik gösterir. Stres ve anksiyete yaşayan kişiler meditasyon yaparak çözüme ulaşabilirler. Fiziksel ağrıları olanlar ise meditasyona başlamak yerine yogaya başvurabilirler. Böylelikle meditasyona daha hızlı hazır olabilirler. İki pratik beraber birleştiklerinde daha güçlü olurlar.  

Yogayı daha güzel bir pratik haline getirirken meditasyonu günün her anına taşıyabilirsiniz. Meditasyon rahatlama ve vücudun daha bilincinde olmasına olanak tanır. Yoga yaparken daha sakin kalır ve hareketin daha net farkına varabilirsiniz. Bu iki uygulama birbirini desteklemesi ile rahat bir yaşam üzerine kuruludur.

Zihinsel Rahatlama Yöntemleri yazımıza ek olarak sizler için yayınladığımız diğer yoga ile ilgili yazılarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.