Menü Kapat

Yoga

Yoga, Hindistan’dan Dünya’ya yayılmış olan, içinde fiziksel ve zihinsel etkinliklerin yanında kendine has disiplinleri de kapsayan bir felsefe türüdür. Kendi içinde farklı çeşitleri vardır. Hindistan’dan çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış bir yaşam felsefesi ve öğretidir. İnsanın, sonu gelmeyen anlam arayışında hem iç huzura erdirir hem de bütünsel sağlığa fayda sağlamaktadır.

Asana olarak adlandırılan fiziksel aktiviteleri ifade eden duruşların yanı sıra, içinde meditasyon barındıran çok yönlü bir faaliyetler bütünüdür. İnsanın kendini bulma yolculuğunda önemli bir yol gösterici olarak yer almaktadır. Yapılan bu fiziksel aktiviteler sayesinde beden, zihin ve ruhumuza , bir bütün halinde daha fazla dayanıklılık ve farkındalık sağlar.

Dayanıklılık ve esneklik ile hareket ve durağanlık arasındaki yolculukta dengeli bir eşitliktir. Bedenimizin zihnimizle ve zihnin de ruhumuzla birlik ve tek oluşudur. Yoga, kendine has disiplini ile kendi benliğimize yaptığımız ve sonrasında kim olduğumuzu ve kim olmadığımızı bulduğumuz bir yolculuktur. Sağlık ile birlikte iç huzuru da yanında getirir.

Yoganın Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Beden ve zihni iyileştirir.
 • Stres ve aşırı yorgunluktan kurtarır.
 • Rahatlatır, gevşetir, dinlendirir.
 • Kaygıyı ve endişeyi azaltır.
 • Kan akışını artırır.
 • Kas gücünü geliştirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Farkındalığı artırır.
 • Sinir sistemini rahatlatır.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Daha iyi uyumanızı sağlar.

Yoga ile ilgili sorular

YOGA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Beden, zihin ve ruhun bütünleşmesini ifade eden kadim yoganın genel olarak kabul görmüş ekolleri şu şekilde sınıflandırılabilir;

Yin Yoga: Sinir sistemi yatıştırıcı, kasları ve bağ dokuyu rahatlatmayı hedefleyen yavaşlatılmış yogadır.
Hatha Yoga: Hafif tempoda gerçekleştirilen klasik bir ekolüdür.
Vinyasa Yoga: Art arda seyreden hızlı ve seri şeklinde nefes ve bazen müzikle vurgulanmış duruşları ifade eden ekoldür.
Ashtanga Yoga: Nefes ile bağlantılı set serilerle yapılan geleneksel bir akımıdır.
Iyengar Yoga: B.K.S. Iyengar’ın geliştirdiği, bedenin fiziksel olarak dengelenmesini ve hizalanmasını hedef edinmiş türdür.
Bikram Yoga: Özellikle sıcak bir oda da gerçekleştirilen ve 26 pozu içeren bir ekolüdür.
Kundalini Yoga: Bedende var olduğu bilinen temel enerji kanallarındaki blokaj ve tıkanıklıkları açmayı hedef alan bir akımdır. Ortalama bir seans 90 – 120 dakika sürelidir.

RESTORATİF YOGA NEDİR?

Genellikle bedeni rahatlatmak ve gevşetmek amacıyla duruşlarından 10 – 15 dakika kalarak uzun süreli ve rahatlatıcı etki yaratan bir türdür.

YOGAYA NASIL BAŞLANIR?

Yoganın bütüncül şifaya giden bir yol olduğunu bilerek evinizde size özel sessiz bir ortamda nefes egzersizleri ile başlangıç yapabilirsiniz. Eğer salonları tercih edersiniz, yetkin eğiticileri olan ve referans ile araştırarak deneme derslerine katılabilirsiniz.

Her gün yapılması en iyi sonucu verecektir. Genel kabul gören disiplinde ise bir haftada gün aşırı olmak kaydıyla en az üç kez düzenli olarak uygulanması hayatınızı iyi yönde değiştirecektir.

Bir seans en az 20 dakika sürmelidir. İdeal olan bir seans süresi 1 – 1,5 saat olmalıdır. Özellikle salona gidecekseniz nefes, asanalar (pozlar) ve meditasyon içeren derslerin bu süresini göz önünde bulundurun.

YOGAYI YAPMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

Seansa başlamadan midenizin dolu olmamasına öncelikle dikkat etmelisiniz, en az 2 – 4 saat öncesi yemek yemiş olmalısınız. Çok aç ya da çok tok halde iken yapılması önerilmez.

Fırsatınız var ise sabah saatleri güne pratik ile başlamak için en uygun zamandır. Özellikle güneşin doğuşu sürecinde pratik yapılması önerilir. Yoğun çalışan kimseler için günün yorgunluğu ve stresini atmasını yardımcı olması amacıyla saat 18:00 – 21:00 arası pratik yapılması önerilir.

Zayıflamaya Yardımcı Asanalar

Strese Karşı / Dinlendirici Asanalar

“ Yoga, müzik gibidir; bedenin ritmi, zihnin melodisi ve ruhun uyumu, hayatın senfonisini oluşturur.”

B.K.S İyengar, Yoga Eğitmeni – İyengar Yoga Kurucusu

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.