Menü Kapat

Daha iyi bir uyku için Yoga – #1 Balasana

Daha iyi bir uyku için Yoga serimizde birinci asanamız Balasana. Günümüz şehirli insanın daha iyi bir uyku için pek çok yola başvurduğunu bilmekteyiz. Özellikle gün boyunca pek çok uyarana maruz kalındığından uykuya dalma konusunda ve kaliteli bir uyku uyuma konusunda bir çok insan sorun yaşamakta. İşte tam bu noktada farklı konularda bize yardımı olan Yoga, çeşitli asanalar aracılığıyla daha iyi bir uyku için bize seçenekler sunmaktadır.

Amerika’da yapılan  Ulusal Sağlık Röportajı Anketi sonucuna göre, ankete katılanların %55’i yoga yapmanın daha iyi bir uyku konusunda kendilerine yardımcı olduğu söylemişler. Biz de bu yazı dizimizde sizlere yardımcı olabilecek asanalara değineceğiz. İlk olarak Çocuk Pozu (Diz Açık) olarak da bilinen Balasana ile serimize başlıyoruz.

Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarını izleyebilirsiniz

Balasana – Wide-Knee Child’s Pose

Bu dinlenme pozu ve doğru nefes teknikleri ile bedenimizi daha sakin bir forma sokuyoruz. Ancak bu aşamada özellikle Balasana yaparken kalça ve diz konusunda daha önce sorun yaşamış olan kişilerin öncelikle doktorlarına danışmalarında fayda olacaktır. 

Her rahatlama pozunda olduğu gibi bu asanamız için de en önemli konu nefes olacaktır. Asana boyunca sakinleştirici bir nefes tekniği olarak yapabileceğiniz Ujjayi Nefesi tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu daha derin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Balasana Nasıl Yapılır?

  • Yavaşça nefes alın-verin asana için hazırlanın.
  • Ayak parmaklarınız kalçaların altında yan yana olacak şekilde yere diz çökün.
  • Dizlerinizi kalça genişliğinde açarak birbirinden uzaklaştırın. Kalçalar topuklar üstünde kalsın.
  • Ellerinizin desteğiyle öne doğru eğilip yavaşça alnınız değecek şekilde başınızı önde yere yerleştirin, bu aşamada boynunuzu sıkıştırmamaya özen gösterin.
  • Nefes alın, nefes verin.
  • Ellerinizi kalçalara doğru yerden yavaşça sürüyerek vücudunuzun iki yanına koyun ve  gevşeyin, böylece kollarınız tavana bakacak şekilde uzanır, avuç içleriniz parmaklarınız açık halde yukarıya bakar. Bu şekilde omuz gerginliğini de azaltmaktadır.
  • Daha aktif bir poz istiyorsanız, alnınız matta yerdeyken ellerinizi öne doğru uzatın, matta bulunduğunuz noktada aşağıya ve hafif geriye doğru yavaşça kalçalarınızı indirerek alt gövdeyi de serbest bırakın.
  • Alnınızı yerde kalacak şekilde başınızı her iki tarafa doğru hafifçe döndürebilirsiniz. Bu alnınızda oluşan gerginliği azaltacaktır.
  • Yavaşça ve düzenli olarak burnunuzdan nefes alın-verin.
  • Asanadan çıkış ; Nefes alın, nefesi verirken ellerinizden destek alarak yavaşça doğrulun ve topuklarınızın üstünde diz çökerek oturun.

Yatmadan hemen önce 3 – 5 dakika arasında uygulayacağınız bu asana ile vücudunuzda gün boyu oluşan gerginlikten kurtulacaksınız. Bu sayede daha rahat bir şekilde uykuya dalacaksınız.

İyi bir gece uykusu aldığınıza inanın böylelikle daha zinde olarak güne başlayacaksınız.

Bu konuda detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizler için yayınladığımız diğer yazılarımıza da blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.