Menü Kapat

Meditasyonun Faydaları

Meditasyonun, bütünsel sağlığımıza faydaları ve tamamlayıcı tıp anlayışında önemli bir rol üstlenerek uygulanmakta olan tedavileri desteklediği, bilimsel araştırmalarla da gösterilmiştir. Bu tür çalışmalar tüm Dünya’da artmaya devam etmektedir. Günümüze kadar meditasyonun faydalarını temel edinmiş bilimsel bazı çalışmaları, siz değerli okuyucularımıza ve bütüne katkı amacıyla, bir yazı dizisi şeklinde derledim;

1- Meditasyon, ağrıyı hafifletir ve ağrının şiddetini azaltır :

2011 yılında Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Fadel Zeidan ve ekibi, yaptıkları bir araştırmada; dört gün boyunca sürdürülen farkındalıkla meditasyon eğitimi sonrası, katılımcılarda ağrı atakları esnasında meditasyon yapmanın, rahatsızlık hissiyatını % 57 oranında azalttığını, ağrının şiddetini ise % 40 oranda düşürdüğünü ispatlamışlardır. Bununla beraber araştırmacılar bu taramalarda, beynin ağrı esnasında belirginleşen alanlarını ve meditasyon sayesinde ilgili kısımların nasıl iyi yönde değiştiğini de görüntüleyebilmişlerdir.

Bu araştırmanın sonucuna göre; farkındalıkla gerçekleştirilen bilişsel kontrol ve duygusal düzenleme sayesinde ( örneğin ağrının anlık/geçici olduğunu zihinde görüntüleyerek) , genel ağrı durumundaki değişimle meditasyon, ağrıyı algılama seviyesini iyi yönde değiştirebilir.

2- Meditasyon, beyindeki “Gri Madde” miktarının artmasını sağlar:

Meditasyonun Gri Madde’yi arttırıcı etkisini daha iyi kavrayabilmek adına, biraz teknik detaya girmekte fayda olacaktır. Gri Madde; beyindeki hipokampüste yer alır. Merkezi sinir sistemimizin en önemli öğesi olan beynimizde hücre gövdelerinden oluşan gri madde, birçok yapının içinde yer alır ve bilgiyi işlemekten sorumlu bölgedir. Serebral korteks, beyincik, beyin sapı ve omurilikte de bulunan gri maddenin miktarı, zekanın gelişiminde bağlayıcı etkiye sahiptir. Hafıza, görme, duyma, konuşma, kas kontrolü, duygu düzenleme, öğrenme ve öz kontrolü sağlama gibi birçok fonksiyondan sorumludur.

Meditasyon, beynimizdeki gri maddenin artmasını destekleyerek, farkındalıkla öğrenmeyi, duygu durumunu düzenlemeyi ve hafızayı geliştirmede yardımcı olabilir. Geçtiğimiz son on yılda yapılan bilimsel çalışmalar da bunu göstermektedir. 2011 yılında Psychiatry Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; bilim insanları farkındalıkla az da olsa meditasyon eğitimi alan ve meditasyonu hiç tecrübe etmemiş katılımcılardan oluşan iki farklı grubun beyinlerini incelediler. Tüm katılımcıların beyinleri bu araştırma öncesi görüntülendi. Araştırmaya katılanlardan bir grup, sekiz haftalık meditasyon kursunu tamamladılar. İkinci grup ise aynı süre zarfında meditasyonu hiç deneyimlemedi. Araştırmacılar, sekiz hafta sonrası her iki gruptaki katılımcıların beyinlerini tekrar görüntüleyerek incelediler. Bu araştırmanın sonucuna göre; sekiz haftalık meditasyon eğitimine katılan bireylerin beyinlerindeki Gri Madde, hiç meditasyon yapmamış olan diğer gruptakilere oranla önemli ölçüde artış göstermiştir.

Sizler için yayınladığımız diğer yazılarımıza da blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılarımız