Yoganın Gündelik Hayatımızda Olması için 5 Neden

Gündelik yaşantımızda bir rutin olarak yoga ile ilgilenmeye başladığımızda bize gözle görülür faydalar sağlayacaktır. Bu yazımızda bu faydaların 5 tanesini sizler için inceledik. Peki Yoganın gündelik hayatımıza katacağı 5 fayda nedir?

Yoganın Faydaları

Yoganın 5 Faydası

Yoganın Gündelik Hayatımızda Olması için 5 Neden ve Faydası

1- Rutin bir şekilde yoga egzersizleri yapmak enerjimizi artıracaktır. Çok yoğun bir şekilde yapılan kardio çalışmalarına göre daha yumuşak olan yoga hareketleri hem yoğun bir kan dolaşımı sağlayacak hemde endorfin hormonu salgılanmasına neden olacaktır. Bu sayede düzenli yapılan bu hareketlerin enerjimizin artmasında olumlu faydaları olacaktır.

2- Gelişen teknoloji ve değişen çalışma koşulları yetişkinleri kaliteli uyku uyumasını olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüz sorunları arasında en önemli başlıklardan birisi de uykusuzluk ya da kaliteli bizi dinlendirmeyen uyku uyumamız olarak gözükmektedir. Yoganın en öneli faydalarından bire de özellikle egzersizleri rutin haline getiren kişilerin uykularının düzenli hale gelmesidir.

3- Çok dingin hareketlerden oluşan bir egzersiz bütünü de olsa oldukça zor pozları mevcuttur. Bu pozları düzenli çalışmalar sonucunda başarmak insanın kendine olan güvenini artırmaktadır. Emek harcadınız bir şeyi başarmanın verdiği mutluluk ve kendinize olan güveniniz hayatınız boyunca alacağınız kararlarda size olumlu etki sağlayacaktır.

4- Her fırsatta uzmanların egzersiz yapın önerilerini bir yerlerde görüyorsunuzdur. Ancak özellikle bilgisayar başı olarak tabir edilen ofis çalışanları saatlerce aynı pozisyonda kalarak ve iş çıkışlarında yorgun oldukları için egzersiz yapmaya zaman bulamamaktalar. Oysa hayatınıza yoga rutinlerini sokmayı başarabilirseniz özellikle sabit durmadan kaynaklı eklem rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olacaksınız. Yapılan pek çok araştırma göstermiştir ki düzenli yapılan yoga egzersizleri artrit gibi eklemle ilgili sorunların giderilmesinde doktor tedavisine yardımcı olması açısından oldukça faydalıdır.

5- Tüm yoga pozların bedensel aktiviteler gibi gözükse de yoga seansı boyunca kişi meditasyon ile kendi iç benliğine bir yolculuk yapmaktadır. Bu yolculuk esnasında beyinin dinlenmesi ve gündelik sorunlardan uzaklaşması sizin sadece beden değil ruh sağlığınız açısından da oldukça faydalıdır. Bedende oluşacak gevşeme doğal olarak zihinde de bir gevşemeye neden olacak bu da stresin ve kaygının ortadan kaybolmasına sebep olacaktır.

Yoga Alliance sayfasından yoganın ne olduğu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Okumanızı Önerdiğimiz Diğer Yazılarımız

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.