Semboller ve Anlamları

Antik çağlardan bu yana süregelmiş, belki bir zaman diliminde her hangi bir yerde karşımıza çıkmış ama anlamını düşünmediğimiz bazı semboller ve anlamları ile ilgili gerçekleri, bu yazıda sizlerle paylaşmak istedik.

1- Nefes / Breath

Nefes hayattır.

Kadim Sanskrit kültürüne göre nefes sembolü ; nefesin yaradılıştan doğal olarak bize sunulmuş olduğunu hatırlatıyor. Dünya’ya geldiğimizde ilk yaptığımız şeyin ‘nefes almak’ , Dünya’dan ayrılırken en son yaptığımız şeyinse ‘nefes vermek’ olduğunu ifade etmektedir. #nefeshayattır #doğrunefes #farket #nefes sensin.

2- Lotus / Nilüfer çiçeği

#lotus duruluğun ifadesidir

Sanskrit dilinde Kamala, Utpala, Padma vb. anlamları olan bu sembol, dilimizde ise “nilüfer çiçeği” veya “Hint lotusu” olarak karşılık bulmaktadır. Göl ve derelerin sığ diplerindeki çamurun içinde köklenen nilüfer çiçeği, kökleri çamurun dibinde olmasına rağmen mükemmel güzellikte bir çiçek olarak suyun yüzeyinde büyür ve gelişir.

Yaşamdaki tüm engel ve zorluklara rağmen, aydınlanma ve gelişim yolunda karşılaştığımız tüm zorlukların üstesinden gelebileceğimizin ifadesidir bu güzel çiçek. Bu yüzden duruluğu, arınmışlığı ve ruhun saflığını sembolize eder. Ayrıca, büyümeyi ve spiritüel gelişimi temsil etmektedir.

Okumanızı Önerdiğimiz Diğer Yazılarımız

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Semboller ve Anlamları
Başa dön