Menü Kapat

Migren atakları ve ağrı şiddeti yoga ile azaltılabilir

Nörolojik durumdan kaynaklanan akut migren atakları, mide bulantısı, kusma, yüzde kızarma, solgunluk ve ishal gibi semptomlara neden olabilir. Bunun sonucunda yaşam kaliteniz sıklıkla düşebilir. Migren; kronik bir durum olduğundan, ilaçlar ve diyet ayarlamaları ile sürekli tedavi ve yönetime ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca potansiyel tetikleyicilerden de uzak durmalısınız.

Yoga, bu baş ağrıları için standart tedavi ile birlikte kullanıldığında, yalnızca bir atağın yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sıklığını da azaltır. Ek olarak, araştırmaya göre bu eylem, geleneksel terapi için ihtiyaç duyduğunuz ilaç dozunu ve bu ilaçlardan olumsuz yan etkiler yaşama riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Aurasız migreni olan kişilerde yapılan bir çalışmada; üç ay düzenli olarak yoga yapanlarda, atak sıklığını düşürmenin yanı sıra, baş ağrılarının rahatsızlığını ve şiddetini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Aura, vakaların %25-30’unda migrene eşlik edebilir veya etmeyebilir. Aura semptomları, yüzün bir tarafını yukarı hareket ettirmeden önce bir kolu etkileyen zikzak ışıkları ve uyuşma veya karıncalanmayı da içerir. Ayrıca kelime oluşturmayı zorlaştırabilir. Sonraki belirtisi de baş ağrısıdır.

Düzenli yoga uygulaması, migren etkilerini azaltmada yardımcı olabilir. Ancak bazı asanalar veya pozisyonlar, baş ağrısı ve migrenin belirli belirti ve semptomlarını azaltmada diğerlerinden daha etkili olabilir. İşte bu asanalardan, en fazla yarar gösterebilecek olanlarından bazılarını sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıdaki asanaları sırasıyla ya da size iyi geldiğini hissettiklerinizi gruplandırarak, egzersiz yaşamınıza katabilirsiniz. Her bir asanada mümkün ise 30 saniye kalmaya çabalayın, bedeniniz izin vermiyorsa kendinizi zorlamayın veya o asanadan vazgeçebilirsiniz de elbette.

  • Padmasana / Lotus Pose
  • Standing forward bend  / Hastapadasana
  • Head-to-knee bend / Janu Sirsasana
  • Seated Forward Pose / Paschimottanasana Bend
  • Half-Plow Pose / Supported Ardha Halasana
  • Chinlock / Jalandhara Bandha
  • Bridge pose / Setu Bandha Sarvangasana
  • The Downward-Facing Dog Pose /  Adho Mukha Svanasana
  • Child pose / Balasana
  • Savasana / Corpse position
Bridge Pose
Setu Bandha Sarvangasana
Seated Forward Pose Paschimottanasana Bend
The Downward-Facing Dog
Pose Adho Mukha Svanasana

Bu asanalar dizisinin yardımıyla migren semptomlarınızın bir kısmının azaldığını görebilmelisiniz veya en azından gerginlik veya yorgunluk gibi alakalı bazı sorunları azaltabilmelisiniz. Başlangıçta asanaları doğru yaptığınızdan emin olmak için, sizi denetlemesi için sertifikalı uzman bir yoga uygulayıcısından yardım alın. Ek olarak, yoga terapisinin migren tedaviniz için harika bir tamamlayıcı olduğunu unutmayın, ancak özellikle semptomlarınız şiddetli veya kronik ise, önce doktorunuzla konuşmadan reçetenizi almayı sakın bırakmayın.

Yoganın sağlığa faydaları konusunda, uzmanlardan, bilimsel araştırmalardan ve sağlık kuruluşlarından alınan en son bilgileri insanlık yararına “bütün” ile paylaşmayı amaç edindik. Yukarıdaki bilgiler, profesyonel tıbbi tavsiyelerin ya da tedavilerin yerine geçmez. İlacınız veya tüm sağlık sorunlarınız söz konusu olduğunda, lütfen öncelikle uzman hekiminize danışın.

Migren atakları ve ağrı şiddeti yoga ile azaltılabilir yazımıza ek olarak sizler için yayınladığımız diğer yoga ile ilgili yazılarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılarımız