Menü Kapat

Ekolojik Çamaşır Tozu

Ekolojik yazılar serimizde bu kez sizlerle paylaşacağımız tarifimiz ekolojik çamaşır tozu. Hazırlanması oldukça basit olan tarifimizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler kullanılmaktadır. Doğal çamaşır tozları mağazadan satın aldığınız kimyasal deterjanlar kadar çamaşırlarınızı temizleyecektir. Bu nedenle organik çamaşır deterjanı popüler bir seçimdir. Bu deterjanlar sentetik kimyasallar, fosfatlar ve suni kokular içermez. Genellikle bitki bazlıdırlar. Tüm doğal içerikleri içerirler.

Marketlerde satılan organik çamaşır deterjanı, daha pahalı bileşenler içermektedir. Genellikle diğer deterjan türlerinden daha pahalıdır. Bununla birlikte, sert kimyasallar içermez, bu yüzden birçok insan organik deterjan türlerinden satın almayı tercih eder.

Kimyasal çamaşır tozlarının insan sağlığını olumsuz etkilerinin olduğu bilinmektedir. Eskiden kül suyu ile yapılan temizlik işlemleri için günümüzde farklı farklı kimyasalların kullanıldığı deterjanlar mevcut. Parfüm kokusunun 1 ay geçmediğini söyleyen markalar bile var. Biliyoruz ki bunların tamamı insan sağlığı için faydalı olmayan kimyasallar içermektedir. Kolaylıkla ulaşabileceğimiz malzemeleri kullanarak doğal çamaşır tozu yapma imkânı varken kendimize ve doğa neden zarar verelim?

Ekolojik Çamaşır Tozu Tarifi

Bir su bardağı rendelenmiş bitkisel sabun
Bir bardak çamaşır sodası
Bir bardak karbonat
Yarım bardak boraks
10 ya da 15 damla uçucu yağ (isteğe bağlı)

Hazırlanışı ve Nasıl Kullanılacağı

Doğal olduğunu bildiğiniz herhangi bir bitkisel sabunu rende yardımıyla bir bardağı dolduracak kadar rendeliyoruz. Daha sonra listede yer alan tüm malzemeleri bir karıştırma kabında homojen bir şekilde karıştırıyoruz. İsteğe bağlı olarak güzel koku vermesi için lavanta yağı gibi hoş kokulu bir uçucu yağ karışıma eklenebilir.

Çamaşır sodası: (Sodyum Karbonat) suyun kirecini alır ve suyu yumuşatır.

Karbonat: Mikrop öldürücü, temizleme ve arındırma özelliği vardır.

Boraks: Çamaşırlarınız için gerekli hijyeni sağlar. İnsan sağlığına zararsızdır.

Yapmış olduğumuz bu karışımı cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Çamaşır makinanızda kullandığınız ölçü kadar kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz çamaşır tozuna ek olarak makinanızın yumuşatıcı gözüne yarım bardak elma sirkesi ya da beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Bu çamaşırlarınızı daha yumuşak ve hijyenik olmasını sağlayacaktır.

Sizler için yayınladığımız diğer ekolojik yazılarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılarımız