Menü Kapat

Ekolojik Cam Temizleyici

Dünyamızın hızla kirlendiği bu süreçte bizlere düşen küçük büyük demeden bu çevre kirliliğin bir parçası olmamaktır. Bu noktada ekolojik cam temizleyici tarifi ile sizlere evinizde kullandığınız kimyasal temizleyicilere alternatif bir karışım önereceğiz. 14 günlük bir bekleme süresi sonunda ortaya çıkan ürünü kullandığınızda sizde sonuçlara inanamayacaksınız.

Bu karışım ile camlarınızı sildiğinizde ne kadar temiz olduklarına şaşıracaksınız. Artık o çevreye zararlı kimyasal içerikli temizleyicileri evinize bir daha sokmayacaksınız. Hem tertemiz camlarınız olacak hem de çevreye en az zararı vereceksiniz. Ayrıca çöpe gidecek olan narenciye kabuklarını da değerlendirmiş olacaksınız.

Ekolojik Cam Temizleyici Malzemeleri

  • 2 adet limon yada portakal kabuğu
  • Yarım su bardağı beyaz sirke
  • Yarım su bardağı su
  • Cam bir kavanoz
  • Sprey özelliği olan bir şişe

Temizleyicinin Yapılışı

Öncelikle limon yada portakal kabuklarımızı dilerseniz rendeleyerek dilerseniz de küçük küçük keserek kavanozumuza dolduruyoruz. Daha sonra üzerine yarım su bardağı beyaz sirkemizi ekleyerek kavanozumuzun kapağını örtecek şekilde bir bez ile kapatıyoruz. 14 gün boyunca güneş ışını direk olarak görmeyecek karanlık bir yerde bekletiyoruz.

14 gün sonunda bir süzgeç yardımıyla karışımı bir spreyin içine süzebilirsiniz. Daha sonra hazırladığımız karışımın yoğunluğunu azaltmak için yarım su bardağı suyu da ekliyoruz.

Temizlik yapılacak cam yüzeyin üstüne sprey yardımıyla ekolojik karışımımızı sıkıyoruz. makul bir süre bekledikten sonra temiz bir bezle siliyoruz. Çevre dostu bir temizleyici ile temizlik işte bu bu kadar kolay.

Bu ekolojik tarif sizlerin doğa dostu ürünler ile çevreye zarar vermeden camlarınızı temizleyebilmeniz için oluşturulmuştur. Ancak elbette narenciye kabuğu ve beyaz sirkeye karşı bir alerjiniz var ise bu konuda dikkatli olmanız konusunda sizi uyarmak isteriz. Spreyi kullanırken de özellikle karışımın gözlerinize temas etmemesi önemlidir. Aksi takdirde yakıcı özelliği yüzünden kaşınma ve kızarıklık oluşturabilir. Sizde bu içeriğimizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Bu sayede onlarda hem daha sağlıklı hem de çevre dostu bir tarif ile tanıştırmış olacaksınız.

Sizler için yayınladığımız diğer ekolojik yazılarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.