Menü Kapat

Öz Saygı ve Öz Disiplin

  Öz saygı; bireyin hem değerli hem yeterli olduğunu hissetmesidir. Sevmeye ve sevilmeye layık olduğunu, kişinin bunu içtenlikle bilmesidir. Hayatın her alanında kendi sorumluluğunu tümüyle alabilme gücüdür. Kendinin ve başkalarının içindeki iyiliği ortaya çıkarabilme yetisidir. Öz saygı, canlı cansız tüm varlıkları sevebilmek, saygı duymak ve empatik olabilmek yetisidir. Hem alçakgönüllü hem cesur olabilmektir. Hayat boyu gelişime ve yeniliklere açık olmaktır.

 Öz saygı, kendini beğenmişlik değildir. “Başkaları ne düşünür” diye kendi zihnini sınırlamak ve ona göre davranmak değildir. Kendini başkalarından üstün ya da aşağı görmek değildir. İş hayatındaki başarılarla, ünle, parayla, statü ile kazanılamaz, takılar, giysi ve mücevherlerle, ünvanla da geliştirilemez. Çünkü öz saygı dışsal kaynaklı değildir.

   Bütün içsel ve dışsal uyumsuzluk belirtilerinin kökenindeki neden öz saygı eksikliğidir. Bir başka kişi, bütün negatif enerjisini bizim üzerimize boşaltsa bile, eğer kendi öz saygımızı koruyabilirsek, dingin, olumlu ve etkilenmemiş bir halde kalmayı başarabiliriz. Aslında öz saygımız kuvvetliyse, benzer şekilde karşılık vermek yerine, merhamet ve anlayışla davranırız. 0 – 6 yaş arasında temeli oluşan özsaygımızı, yaş aldıkça bilinçlenerek, tecrübe ederek, zekamız ve duyularımızla geliştirebiliriz.  Öz saygı; evde tek başına iken aynada gördüğün kişiyi yani kendini güvenli bulmak, ona saygı ve sevgi duyarak gülümseyebilmek, “Evet” demek istediğinde “Evet”, “Hayır” demek istediğinde “Hayır” diyebilmektir.

ÖZ DİSİPLİN

  “ Kendinize hakimiyeti yitirdiğiniz ölçüde, özgürlüğünüzü de yitirirsiniz.”  M. Ebner Von Eschenbach

  Hayat yolunda olanlar, esasen bağımsızlık, dürüstlük ve işbirliği ile ilgili sorunlarını halletmek, disiplin ve deneyim derinliğiyle özgürlüğü yaşamak için bu alemde bulunmazlar. Hayat yolumuz, hedefe giderken karşımıza aşmamız gereken engeller çıkardığından, bağımsızlık, sorumluluk ve duyguların dürüstçe ifadesi konularında içsel mücadele, eğilim ve çatışmalar yaşarız. Öz disiplin ile bu mücadeleyi dengeli bir ruhun özgürlüğü için gerçekleştirebiliriz.

  İçten gelen, samimiyetle dolu öz disiplinin sağladığı odaklanma ve deneyim derinliği, bizi içsel özgürlüğe götürür. Çünkü ‘hayat’ , var oluştan bu yana bir disiplinle süregelen mevsimler gibi, tekrarlanan bir değişiklikler devresidir. Tıpkı nefes döngüsü gibi, öz disiplin de ruhumuzu eğitirken olmazsa olmazlarımızdandır. Yalnızca ‘şimdi’ nin var olduğunu anladığımızda, sabırsızlık ve pişmanlıklar da son bulur.  Bu da ancak öz disiplinle, tutarlılıkla, içsel benliğimizi ve aklımızı kullanarak gerçekleşir.

Kendime not: Bu yazıyı 01.03.2019 tarihinde ilgili konu başlıklarında verilen ödevlerden biri için içe dönüş sürecinde kaleme aldım. Ödevimi yaparken farkındalığım da arttı, o yüzden “bütüne”…

Namaste …

Sizler için yayınladığımız diğer yoga yazılarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Doğru Nefes Youtube kanalımızı ziyaret ederek doğru nefes videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğru Nefes Youtube Kanalı

Meditasyon | Nefes | Yoga üzerine sizler için hazırladığımız videolarımız için youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.